جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
خانه / بارداری / آموزش رابطه زایمان و افسردگی
زایمان و افسردگی

آموزش رابطه زایمان و افسردگی

دوران بارداری از مهم ترین مراحل زندگی خانمها و حتی حیاتی ترین برهه زندگی مشترک یک خانواده میباشد چرا که آنها چشم انتظار مهمانی تازه را میکشند. زایمان اما سختی های بسیاری را دارد که از آن به زایمان و افسردگی میتوان اشاره نمود. در ادامه بیشتر به این موضوع میپردازیم.

بررسی رابطه زایمان و افسردگی

با سایت یکدانه همراه باشید.

به ظاهر افسردگی و زایمان رابطه تنگاتنگی با هم دارند. چه قبل و چه بعد و حتی در طی دوران بارداری افسردگی به سراغ خانمها میآید و شرایط آنها را بیش از پیش دستخوش تغییر قرار میدهد.

جالب است بدانید که انواع افسردگی بسیار زیاد میباشند اما از متدال ترین افسردگی ها به

  • گوشه گیری
  • ناراحتی و گریه ها گاه و بی گاه
  • و البته کمبود اعتماد به نفس برای ادامه بارداری

میتوان اشاره نمود.

رابطه زایمان و افسردگی چیست؟

افسردگی بیماری روحی به حساب میآید که میتواند در صورت نادیده گرفته شدن صدمات بسیاری را به فرد مورد نظر وارد نماید.

بع یاد داشته باشید که خانمها به طور کلی به دلیل تغییرات زیاد در وضعیت بدنی و البته هورمونهای زنانه بسیار زیاد مستعد گرفتاری های زایمان و افسردگی هستند که در ابتدا اطرافیان از جمله همسر و اقوام و البته پزشک معالج باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

علائم افسردگی در زنان میتواند بسیار گسترده و شاخص باشد اما در دوران بارداری و زایمان این علائم بسیار ویژه تر هستند که تنها با کمی توجه و دقیق شدن در وضعیت روحی و رفتاری خانم باردار میتوان به آنها پی برد.

همانطور که پیشتر اشاره گردید. یکی از بزرگ ترین نشانه های افسردگی در خانمها ناراحتی و گوشه گیری های زیاد میباشد و آنها مدام در مورد وضعیت نوزاد خود چه بعد و چه قبل از زایمان نگرانی های بی مورد و غیر ضروری دارند.

حتما بخوانید: آیا برای بچه دار شدن آماده اید؟

در مورد دیگر جمع گریزی میتواند یکی از نشانه های افسردگی در زنان باردار باشد که به وفور دیده میشود.

به هر حال درمان افسردگی بعد از زایمان روش های بسیار زیادی دارد اما به دلیل به دنیا امدن نوزاد شرایط درمان مادر و کنترل شرایط برای تاثیر پذیر نبودن نوزاد از مادر بسیار ویژه و حساس میباشد.

شرایط خاص مادر بعد از زایمان میتواند بر روی نوزاد نیز تاثیر بگذارد و اثرات آن قابل مشاهده باشد.

از نشانه های افسردگی و زایمان این است که خانم ها مدام اضطراب دارند و بی قراری های گاه و بی گاه دارند. نمیدانند چه چیزی میخواهند. بلند بلند و مقطع حرف میزنند. موضوع خاصی را در گفتار دنبال نمیکنند و نمیشود از صحبت های آنها نتایج خاصی دریافت کرد.

شرایط خاص بعد از زایمان

تغییر در نوع و حجم اشتها یکی دیگر از نشانه های رابطه افسردگی و زایمان میباشد.

به یاد داشته باشید به طور کلی خانم ها بعد از بارداری تغییر اشتها را تجربه میکنند اما در این موضوع منظور تغییرات بسیار اساسی و بعضا غیر قابل پیش بینی میباشد که نتیجه آنها تغییرات اساسی در وضعیت بدنی و ظاهر افراد میباشد.

عذاب وجدان یکی دیگر از نشانه های ارتباط افسردگی و زایمان میباشد.

آنها مدام فکر میکنند مادر خوبی نیستند و باید برای فرزند خود بهتر عمل کنند. آنها نگران این هستند که به بچه خود آسیب جدی وارد کنند و از این موضوع بیم فراوان دارند.

به یاد داشته باشید خیلی به فکر کنترل این دست مادرها نباشید چرا که میتوانند مقابل شما هم جبهه بگیرند.

راه های زیادی برای درمان افسردگی بدون دارو وجود دارد اما همیشه جواب گو نیستند. در بسیار موارد از به فرزند آسیبی وارد نگردد، پزشک معالج به خانمها دارو بمنظور درمان افسردگی میدهند که میتواندد تاثیرات سریع و یا بلند مدت بر روی او داشته باشند.

در هر صورت افسردگی پدیده ای نام آشنا میباشد که تاثیر خود را بر روی افراد متفاوت به صورت کاملا خاص و ویژه نمایش میدهد.

مشاهده موارد ذکر شده در بالا به معنی وجود صد در صدی افسردگی در زنان باردار نمیباشد اما میتوانند زنگ حطری باشند برای آنهایی که به این موضوعات و سلامت عزیزان خود اهمیت میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *