جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
خانه / تغذیه و سلامت / پزشکی / داروهای روانپزشکی
داروهای روانپزشکی

داروهای روانپزشکی

زندگی بالا و پایین زیاد داره و ما همیشه دستخوش تغییرات بزرگ و کوچک قرار میگیریم. شرایط سخت زندگی همیشه میتونن تاثیر گذار باشن و حالات روحی و روانی و بعضا حالات جسمانی ما را تغییر بدن تا حالتی که نیاز به مشاوره و یا مراجعه به پزشک و متخصص مربوطه و استفاده از داروهای روانپزشکی داشته باشیم.

داروهای روانپزشکی پر کاربرد

با سایت یکدانه همراه باشید.

همیشه علم روانشناسی نمیتونه کمک حال ما باشه، روانشناسی بر روی حالات و اختلال های روانی که درگیر آنها هستیم تاثیر میگذارد و در بسیاری مواقع نمیتواند راهگشای مسائل بسیار می باشد.

در این مواقع علم روانپزشکی به کم میاید و با استفاده از مشاوره ها و راه های درمانی بسیار زیادی که موجود میباشد ما را به سر منزل مقصود میرساند.

خانم ها در زمان بارداری نیز تغییرات زیادی را تجربه میکنند. این تغییرات شاید مربوط به حالات هورمون ها و یا شاید بسته به شرایط روحی روانی آنها باشد اما به هر حال نیاز به درمان و مداوا در آنها احساس میشود.

داروهای ضد افسردگی

در علم روانپزشکی یکی از موارد پر مصرف داروهای ضد افسردگی میباشند که با توجه به شرایط حاکم بر جوامع از پر استفاده ترین داروهای موجود هستند و بسیار پر طرفدار در میان مردم.

از نمونه های داروهای ضد افسردگی میتوان به سرترالین اشاره کرد که برای درمان افسردگی، حل معضل انواع فوبیا و اختلال ناخوشی استفاده میگردد. این دارو نیاز به تجویز پزشک دارد و بعد از معاینه توسط ایشان به مراجع کننده داده میشود.

روش مصرفی آن باید بسیار دقیق باشد و بعد از مدتی از شروع میزان آن با توجه به مشاهده بهبود بیمار کم و در نهایت قطع خواهد شد.

داروهای ضد جنون

در دسته دیگر داروهای ضد جنون قرار دارند این داروها برای شرایط بسیار خاص تر باید استفاده شوند. شرایطی که فرد بیمار به حالات جنون آمیز دچار شده است و بر اساس نظر پزشک میبایست به مصرف داروهای ضد جنون برای کنرل و در مرحله بعد مداوای بیماری اقدام کند.

تری فلوپرازین از جمله داروهای ضد جنون میباشد که اتفاقا این دارو هم شرایط مصرفی بسیار خاصی دارد.

میزان مصرف تری فلوپرازین در بزرگسالان با جوانان و حتی کودکان متفاوت میباشد. جالب است بدانید که تری فلوپرازین از طریق تزریق در عضله نیز قابلیت جذب دارد و اثر بخشی آن بسیار بیشتر و سریع تر خواهد شد.

پرفنازین هم مانند مورد بالا از دسته داروهای ضد جنون پر کاربرد میباشد که برای درمان اسکیزوفرنی استفاده میشود و کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد.

البته دوز مصرف این دارو به نسبت تری فلوپرازین بیشتر میباشد و از عوارض مصرف آن تورم صورت، مشکلات تنفسی و در موارد رعشه میباشد.

به یاد داشته باشید تمامی موارد ذکر شده باید با نظر دکتر و طبق دستورالعملی خاص مصرف شود و در بازه های زمانی مشخص مجدد بیمار تحت درمان و معاینه پزشک قرار بگیرد تا در صورت نیاز میزان مصرف دستخوش تغییرات شود.

موارد پزشکی ذکر شده در بالا بررسی اجمالی و کوتاه از داروهای مورد استفاده در علم روانپزشکی بودند. علم روانشناسی دارای ارتباط بسیار نزدیک با روانپزشکی میباشد و این علم با پزشکی عجین شده است. به همین علم برای درمان قطعی میبایست از همه علوم استفاده برد که این امر با نظر پزشک متخصص انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *