جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
خانه / تغذیه و سلامت / نکات مهم در تغذیه نوزاد تازه متولد شده
تغذیه نوزاد تازه متولد شده

نکات مهم در تغذیه نوزاد تازه متولد شده

به دنیا آمدن کودک همیشه هیجان انگیز میباشد و اطرافیان قصد دارند نهایت مراقبت از او را داشته باشند. اما تغذیه نوزاد تازه متولد شده موضوعیست که نیاز به دقت و مراقبت زیادی میخواهد تا شروع رشد نوزاد به خوبی آغاز شود.

در ادامه به بررسی تغذیه نوزاد تازه متولد شده میپردازیم، با وب سایت یکدانه همراه باشید.

شیر مادر بهترین غذا برای تغذیه نوزاد تازه متولد شده

یه طور معمول شير مادرغذای منحصربه فرد وايده آل براي کودک در شش ماه اول زندگي است. از لحظه تولد تا پايان ماه ششم شير مادر تمام نيازهاي غذايي شير خوار را تا مين مي کند واز ۱۵ روزگي به بعد بايد علاوه بر شير مادر روزانه قطره مولتي ويتامين (۲۵ قطره) يا ويتامين A+D (20 قطره ) به کودک داد .

مقاله مشابه: زایمان طبیعی و شرایط آن

شیر خشک یکی از موارد تغذیه نوزاد تازه متولد شده است، در شیرخشک یک سری موادی اضافه شده است که در شیر مادر نیست. به عنوان مثال ویتامین های A وD ، که وقتی نوزاد از شیر مادر استفاده می کند به تغذیه نوزاد اضافه می کنیم و یا «آهن» ، که بعد از ۶ ماهگی به شیرخوار می دهیم. و اما مزیت ها و امتیازات شیر مادر که بسیار هم مهم است:

اول این که ما در طول زندگی مبتلا به بیماری هایی شده ایم که سیستم دفاعی بدن ما در برابر آنها با تولید انواع آنتی بادی ها ایجاد ایمنی کرده است ، با تغذیه از شیر مادر این عوامل دفاعی به شیرخوار منتقل می شوند. بنابراین احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های گوارشی مثل اسهال و نیز عفونت های دستگاه تنفسی کاهش می یابد.

به علاوه ، شیر مادر همیشه در دسترس ، کامل ، استریل و مناسب نیازهای شیرخوار است. امتیاز دیگر و شاید مهمترین آنها ، مزیت های روحی روانی تغذیه با شیر مادر می باشد ، که امروز به خوبی شناخته شده است.

به یاد داشته باشید اولين شيری که مادر در چند روز اول بعد از زايمان توليد مي کند آغوز نام دارد که همه نيازهای تغذیه نوزاد تازه متولد شده را تا مين مي کند. شیر آغوز خواص ضد ميکروبي وضد ويروسي قوي دارد ومقاومت بدن نوزاد را در مقابل بيماريها بالا مي برد.

تغذیه نوزاد تازه متولد شده در ماه های ابتدایی

در رابطه با تغذیه نوزاد تازه متولد شده باید گفت که در ماه های اول تولد که شير خوار بيش از ساير مواقع در معرض خطر است، شير مادر او را از ابتلاء به بسياری از بيماريها حقظ مي کند. تغذيه با شير مادر ابتلا به بيماريهای اسهالي وعفونتهای تنفسي و مرگ ناشي از آنها را به شدت کاهش مي دهد. در ضمن از ابتلاء به عفونتهاي گوش مياني مننژيت وعفونت دستگاه ادرای مي کاهد.

نکاتی درباره تغذیه کودک تازه متولد شده

ميزان ابتلا به آسم، اگزما وانواع شيرخواراني که از شير مادر استغاده مي کنند بسيار کمتر است. بويژه در خانواده هايي که پدر يا مادر ويا يکي از افراد خانواده مبتلا به نوعي بيماری آلرژيک هستند تغذيه کودک با شير مادر نجات بخش است.

اهمیت و دقت در تغذیه نوزاد تازه متولد شده

به یاد داشته باشید از دو هفتگی به بعد معمولا مکمل های ویتامین A و D را به تغذیه نوزاد تازه متولد شده اضافه می کنیم. نوزادان به طور متوسط روزانه ۴۰۰ واحد ویتامین D و ۱۵۰۰ واحد ویتامین A نیاز دارد. یعنی معادل روزانه ۲۰قطره از بسته بندی های ویتامین D+A موجود در ایران یا ۲۵ قطره از مولتی ویتامین های رایج. از قطره های دیگری که آهن نیز به آن افزوده شده است، قاعدتا استفاده نمی کنیم.

همیشه آهن حداقل از شش ماهگی به بعد برای شیرخوار لازم می شود. اما اگر مادر نوزاد بخواهد از قطره مولتی ویتامین + آهن استفاده کند ۳۰ قطره روزانه لازم است تا ویتامین های A و D به مقدار لازم تامین شود. البته همان طور که ذکر شد اصولا تا قبل از ۶ ماهگی فقط از همان ویتامین های A و D به عنوان مکمل استفاده می شود و بعد از ۶ ماهگی «آهن» به مقدار ۱۰ قطره به تغذیه شیرخوار اضافه می شود.

حتما بخوانید: افسردگی کودک چیست؟

تغذیه نوزاد تازه متولد شده در روزهای ایتدایی

حتما باید پس از تولد باید کودک را گرم نگه دارید، او از فضایی گرم و نرم به دنیای بیرون آمده و ممکن است احساس بی پناهی کند. برای همین بهتر است او را در پارچه ای بپیچید و در آغوش بگیرید تا به نوعی حس امن بودن را برایش ایجاد کنید. در این رو زها به رنگ و روی نوزادتان خیلی توجه بکنید. برخی از نوزادان پس از تولد دچار «زردی » میشوند که به دلیل بالارفتن سطح بیلیروبین در خون ایجاد میشود.

اگر کودک شما به وقت طبیعی به دنیا آمده باشد احتمالا شبیه یک فرشته لپ صورتی است اما اگر کمی زودتر به دنیا آمده باشد ممکن است کمی زرد به نظر بیاید. در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی ماند با پزشک خود مشورت كنيد. پزشکان میتوانند با انجام آزمایش خون و اندازه گیری سطح بیلیروبین به شما کمک کنند.

نکات مهم درباره تغذیه نوزاد تازه متولد شده

  • همیشه بهترين راه تشخيص اندازه بودن شير مادر، افزايش وزن شير خوار بر اساس منحني رشد است که با مراجعه به پزشک يا مراکز بهداشتي درماني وبا وزن کردن ماهيانه شير خوار اينکار ميسر است.
  • به یاد داشته باشید نوزاد در روزهاي اول کمي وزن از دست مي دهد. اين پديده طبيعي است وجاي نگراني نيست ونبايد آنرا به حساب کمبود شير مادر گذاشت.
  • به طور عمومی مدفوع شيرخواراني که از شير مادر استفاده مي کنند شل تر ودفعات آن نيز بيشتر از دفعات اجابت مزاج شيرخواری است که با شير خشک تغذيه مي شود .
  • برای تغذيه کودک با شير مادر بهتر است از تنظيم هر نوع برنامه زمان بندی شده خود داري شود به محض اظهار تمايل و احساس گرسنگي شير خوار تغذيه با شير مادر در هر ساعت از شب يا روز وبه هر مدت که او مايل است ، انجام گيرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *