جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
خانه / کودک / بررسی مهارت ارتباط با کودکان
ارتباط با کودکان

بررسی مهارت ارتباط با کودکان

شک نکنید کودکان از بزرگترین سرمایه های زندگی ما هستند. زندگی با وجود کودکان حال و هوایی دیگر دارد و سرشار از امید و انگیزه است. اما مهارت ارتباط با کودکان موضوعیست که هر فردی در جامعه باید به آن احاطه داشته باشد.

با وب سایت یکدانه همراه باشید.

بررسی موضوع ارتباط با کودکان

به عنوان نمونه شما به عنوان یک انسان نیاز اساسی به غذا، پوشاک، پناهگاه، گرما، مهربانی، امنیت، آرامش و غیره را دارید. شما در جهت برآورده ساختن این نیاز ها به روش هایی دست میزنید که کم و بیش موثر واقع می شوند. گاهی اوقات موفق می شوید و گاهی دچار اشتباه می شوید و شکست می خورید.

در بسیاری از مواقع برخی اوقات دیگران تلاش های شما را ناکام می کنند و مشکلاتی بوجود می آید. کودک نیز بعنوان یک انسان همین نیاز ها را دارد ، سعی می کند آن ها را برآورده سازد، دچار اشتباه می شود و وقتی نیاز های او ناکام می مانند، مشکلاتی برای او بوجود می آید.

هرچقدر شما در موضوع ارتباط با کودکان بهتر عمل کنید، به همان اندازه می توانید مشکلات خود را حل کنید. برای والد گری کارآمد سه مهارت ارتباطی اساسی در ارتباط با کودکان لازم است:

  1. گوش کردن
  2. حل مشکل
  3. بیان کردن

به طور عمومی درباره موضوع ارتباط با کودکان میتوان گفت کودک شما نیاز دارد، احساس ها و خواسته های مهم خود را بیان کند. این خواسته ها و احساس ها را نمی توان انکار کرد، نمی توان کودک را شرمسار کرد، نمی توان در مورد آن ها از کودک باز جویی کرد یا او را تهدید نمود ، همچنین نمی توان آن ها را ندید گرفت. اگر نتوانید به کودک خود گوش دهید، احساسات وی درون او می مانند یا به آشفتگی درونی و خشم تبدیل می شوند. این احساسات بسادگی از بین نمی روند.

در زمینه گوش دادن فعال به صحبت کودکان، سعی کنید احساس های نهفته در صحبت آن ها پیدا کرده از او بپرسید که چنین احساسی را تجربه کرده است یا احساسی دیگر را ، گوش دادن فعال تا این جا احساس اضطراب کودک را به اندازه ای  کاهش خواهد داد که بتواند آن را تحمل کند و بدین طریق مشکلاتی  که به ظاهر غیر قابل حل هستند را حل خواهد کرد.

به یاد داشته باشید پنج اصل پایه ای که چگونه افکار و احساسات خود را به صورت کلامی، غیر کلامی یا رفتاری به کودک خود ارایه دهید:

بررسی ارتباط با کودکان

تعیین دقیق خواسته در ارتباط با کودکان

دقیقا چه می خواهید، کودکان نیاز به مرز هایی دارند که درون آن بتوانند بطور آزاد و با امنیت عمل کنند و بیرون آن مرز ها، پیامد طبیعی را بتوانند انتظار داشته باشند.

سریع بودن

هر چقدر در ابراز بازخورد ها به کودک خود تعلل کنید، به همان میزان تاثیر گذاری کمتری بر او خواهید داشت.

جلوگیری از قضاوت

تمام روابط شما با فرزندانتان باید این پیام ضمنی را داشته باشد که آن ها افرادی دوست داشتنی و لایق هستند. سرزنش، توهین، تحقیر و طعنه زدن  این پیام را انتقال می دهد که نه فقط رفتار کودک بلکه خود او خوب نیست.

چند توصیه :

  • در ارتباط با کودکان وقتی می خواهید وضعیتی یا مشکلی را توصیف کنید، واژه “تو” را حذف کنید. مثال: من اتاقی را می بینم که کثیف و در هم است.
  • اطلاعات بدهید. مثال : محل ظرف های کثیف ، ظرف شویی است.
  • پیام خود در ارتباط با کودکان را با یک کلمه بیان کنید . مثال : وقت خواب است.

حفظ ثبات

پیام های متناقض کودکان را گیج می کند. طوری رفتار کنید که فرزندانتان همیشه پیامد های رفتار نامناسب خود را تجربه کنند . همچنین تحسین کودکان هم باید روال ثابتی داشته باشد.

بیان کردن حرف ها و احساس های دورنی

از خود افشاسازی استفاده کنید.

منبع وب سایت روانشناسی ویکی روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *