جمعه , آذر ۲۳ ۱۳۹۷
خانه / تربیت فرزند / آشنایی با اصول تربیت فرزند
اصول تربیت فرزند

آشنایی با اصول تربیت فرزند

آشنایی با اصول تربیت فرزند نوعی سرمایه گذاریست نه وقت گذاشتن. آینده فرزندان ما بسته به نوع تربیتی دارد که امروز برای آنها در نظر میگیریم و وقت و حساسیتی که در این موضوع برای آنها خرج میکنیم.

با سایت یکدانه همراه باشید.

آشنایی با اصول تربیت فرزند

اصول تربیت فرزند مراحل گوناگونی دارد و بسته به شرایط متغیر میباشد، برای کودکان با روحیات متفاوت باید روشی خاص را در نظر گرفت. دقت داشته باشید ثبات داشتن در رابطه با کودک يکي از اصول مهم فرزندداري است معهذا ممکن است در پيروي از آن در موقعيت هاي روزانه با مشکل مواجه شويد. اگر هنگامي که کودک کاري را انجام مي دهد به او لبخند بزنيد لکن در زمان ديگري همان کار يا شبيه آن را انجام دهد به او سخت بگيريد کودک به شدت دچار سردرگمي مي شود.

به طور معمول قبل از صحبت در مورد اصول صحیح و متدهای تربیت فرزند باید در مورد کنترل احساسات والدین در زمان تربیت فرزندان صحبت کنیم. تجربه نشان داده والدینی که در شرایط خشم و ناراحتی می توانند احساساتشان را کنترل کنند. نه تنها می توانند در تربیت فرزندانشان بهتر عمل نمایند بلکه بر خود نیز مسلط تر شده و زندگی شادتری خواهند داشت.

اندازه عشق و محبت و محدودیت هایی که در مورد تربیت کودکان به میان می آید، با نحوه برخوردی که والدین با فرزندان خود دارند، ارتباط مستقیمی دارد. والدین باید با محبتی که به فرزندان خود ابراز می کنند به آن ها احساس آرامش داده و به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند و به گفت وگو بنشینند. در اصول تربیت فرزند باید به نکات بسیار مهمی توجه کنید. برای نمونه اگر دارای فرزند دیگری هستید بدانید مقایسه کودکان با هم اصلا کار درستی نیست و باعث به وجود آمدن رقابت منفی بین آنها میشود.

به یاد داشته باشید به عنوان پدر و مادر لازم است اصول يکساني داشته باشيم حداقل در جلوي کودکان وانمود کنيم که در تربيت آنان هماهنگيم. اگر رفتاری را پدر تائييد مي کند و مادر رد، باعث تعارض کودک مي شود پس بهتر است به عنوان والدين قبلا با يکديگر هماهنگ باشيم و حداقل در جلوي کودکان عدم هماهنگيمان را بروز ندهيم.

آشنایی با اصول تربیت فرزند

اصول اولیه در تربیت فرزند

به یاد داشته باشیدزمانی که کودک شما بد رفتاری می کند چی کاری باید انجام دهید؟ اکثرا والدین این رفتار کودکشان را نادیده می گیرند ولی به هیچ وجه کار درستی نیست. فرزندان همیشه به راهنمایی های والدین خود نیاز دارند. زمانی که شما با عصبانیت آنها را راهنمایی می کنید فرزندانتان راهنمایی های شما را قبول نمی کنند. به لحاظ روانشناسی شما جز خودتان نمی توانید هیچ فردی دیگری را کنترل یا تغییر دهید.

حتما بخوانید: مهارت ارتباط با کودکان

همیشه تجربه در این زمینه نشان می دهد که هیچ یک از اتفاق های مثبت در زمان تربیت فرزندتان تا زمانی که کنترل احساساتتان در دست خودتان نباشد اتفاق نخواهد افتاد. پس توجه داشته باشید که کلید موفقیت در تربیت فرزند تنها و تنها خودکنترلی عاطفی می باشد.

نوع رفتار ما با فرزندانمان در جریان تربیت فرزند بر روی دلبستگی در کودک تاثیر مستقیم خواهد داشت. کودکان با مطالعه رفتار والدین الگوهای ذهنی خود را میسازند به یاد داشته باشید در تمامی مراحل تربیت باید به دقت رفتار کنید تا صدمه ای به وی وارد نشود.

همیشه به یاد داشته باشید باید تا جایی که می توانید عشق و محبت خود را نثار آن ها کنید و هر کجا که لازم بود حد و مرزهای مشخصی برای شان تعیین کنید.

هنر والدین در رعایت اصول تربیت فرزند

معمولا در موقعیت هایی که سلامت جسمانی کودک در معرض خطر قرار می گیرد و یا امکان بروز مشکلات جدی برای او وجود دارد، می توانید تا حدی از شیوه پرخاشگرانه و سلطه جویانه استفاده کنید. زمانی که کودکان ملزم به انجام کاری هستند، به عنوان مثال زمان خواب شان فرا رسیده و باید برای خوابیدن آماده شوند، باید با شیوه متعادل با آن ها برخورد کنید.

به عنوان پدر و مادر برای ايجاد رابطه ای سالم از شيوه گوش دادن فعال استفاده کنيد. وقتي فرزندتان چيزي مي گويد به خوبي به سخنانش گوش دهيد، حتي اگر با کودک موافق نيستيد، اجازه دهيد صحبتهايش تمام شود، تماس چشمي مناسب و انجام ندادن کاري ديگر در هنگام صحبت با کودک، به وی مي فهماند که برای حرف زدن وی ارزش قائليد و عقايد او برای شما مهم است.

هر چه دستور میدهید بهتر است در ابتدا خودتان آن کار را انجام دهيد و از هر چه فرزندتان را باز مي داريد خودتان هم انجام ندهيد. بچه ها بيشتر از آنکه از کلام ما آموزش ببينند، از رفتار ما آموزش مي بينند. پس ابتدا از خود شروع کنيم. حتما یادتان باشد اگر دستوري که به کودک مي دهيد درحد توانايي اش نيست يا اينکه فعلا سرگرم کار ديگري است و دستورش را اجرا نمي کند، به هيچ وجه به وي دستور ندهيد زيرا اين کار وي را نافرمان بار مي آورد.

مطالعات روانشناسی کودک نشان می دهد هنگامی که والدین محیط آرامی را برای فرزندان خود فراهم می کنند، کودک در خانه احساس امنیت کرده و احساسات خود را تجربه می نماید این با لوس شدن کودک بسیار فرق میکند. با این کار کودکان یاد می گیرند که احساساتشان را راحت بیان کنند و می فهمند احساسات فقط بخشی از انسان است و لازم نیست از بیان کردن آن بترسند یا با آنها مقابله کنند و به راحتی می توانند کنترل احساساتشان را در دست داشته باشند.

همانطور که پیش تر گفته شد رعایت اصول تربیت فرزند آینده سازی برای فرزندانتان است، انها را رعایت کنید و حساسیت به خرج دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *